ss
Artan Akaryakıt Fiyatları Paris'i Karıştırdı! Eylemciler ve Polis Birbirine Girdi
Fransa'da artan akaryakıt fiyatlarını protesto eden "Sarı Yelekliler" eylemlerini sürdürüyor. Yaklaşık 10 gündür protestoya devam eden eylemciler polisle çatışıyor.

Fransa'da "Sarı Yelekliler" adı altında örgütlenen eylemciler, son 1 yılda sıvıyakıt fiyatlarının yüzde 20'den fazla artması üzerine üç haftadır ülke genelinde gösteriler düzenliyor.

"Sarı Yelekliler" bugün başkent Paris'te yeniden sokağa çıktı.Kentin gezinsel merkezlerinden Champs Elysees'nin Zafer Takı'na yakın bölümünde toplanan yüzlerce protestocunun dağılması için polisler göz yaşartıcı gaz ve ses bombası kullandı. Bölgedeki bazı dükkanlar kepenk kapattı. İçişleri Bakanlığı bölgeye oldukca sayıda çevik qüç polisi ve TOMA gönderdi.

POLİS İZİN VERMEDİ

Göstericiler Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un ofisi olan Elysee Sarayı'na yürümek istese de polis buna izin vermedi. Polislere sarı boya fırlatıldığı protestoda minimum 16 şahıs polis tarafınca gözaltına alındı.

BİRÇOK İŞ YERİ HASAR GÖRDÜ

Bir vakit daha devam etmesi beklenen gösterilerde, şu ana kadar Paris'in meşhur caddelerindeki oldukça çok iş yeri hasar gördü, ülke genelinde oldukça sayıda sıvıyakıt deposunun giriş ve çıkışları tutuldu.

HÜKÜMET DİYALOĞA AÇIK

Hükümet Sözcüsü Benjamin Griveaux vakayla ilgili, "Sorun çıkaranlar olabileceğini biliyorduk ve emniyet güçlerimiz hazırlıklarını yapmıştı" dedi ve ekledi:

"Olay çıkaranlar protestocuların arasında minik bir azınlık. Hükümet diyaloğa hazır olan beraberce diyaloğa açıktır."

HÜKÜMET MÜZAKERE ETMEKTE ZORLANIYOR

Üç haftadır geçindiren protestolar Fransa'nın küresel ısınma ile savaşım etmek adına petrole İlave vergiler getirmesine karşı başlasa da zaman içinde hükümetin öteki politikalarından ve hayat pahalılığından yakınma eden insanların da katılımıyla genişledi. Sarı Yelekliler'i herhangi bir siyasi parti yada sendika örgütlemiyor, bundan dolayı hükümet de protestocularla müzakere etmekte zorlanıyor.

GÖRÜŞMEYE YALNIZCA İKİ KİŞİ KATILDI

Cuma günü Başbakan Edouard Philippe ile protestocular arasında bir görüşme planlanmış, fakat görüşmeye yalnızca iki protestocu katılmış, katılımcılardan birisi de "Görüşmenin diri yayınlanması talebimiz kabul edilmedi" diyerek toplantıyı henüz başında terk etmişti.

Protestocular her araçta bulunması zorunlu olan sarı yelekleri giydikleri için Sarı Yelekliler şekilde adlandırılıyor.

Paris sokaklarından çatışma görüntüleri;


"Artan Akaryakıt Fiyatları Paris'i Karıştırdı! Eylemciler ve Polis Birbirine Girdi konulu haberimizde Tokat Haberleri olarak sizlere Artan Akaryakıt Fiyatları Paris'i Karıştırdı! Eylemciler ve Polis Birbirine Girdi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Artan Akaryakıt Fiyatları Paris'i Karıştırdı! Eylemciler ve Polis Birbirine Girdi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0