ss
Altın 1.000 doların altına inebilir
Goldman analisti Currie, altının 2009`dan bu yana ilk kez 1,000 doların dibine inebileceği tahmininde bulunmuş oldu.


Goldman Sachs Group Inc.'den Jeffrey Currie, altın için en kötü devrin henüz bitmediğini ve fiyatların 2009'dan beri ilk defa ons başına 1,000 doların dibine inebileceğini söyledi. BloombergHT'nin haberine göre Currie, "Dolardaki olumlu görünümün daha da kuvvetlenmesi ve bununla birlikte değer kaybetme riskinin az az azalması nedeniyle, altının Amerika doları karşısında varlık çeşitlendirme için kullanmaya yönelik istek gitgide daha azca önemli bir duruma geliyor," dedi. Currie, madeni son 30 yılın en büyük düşüşünü yaşamadan ilkin, 2013 yılında yatırımcılara satmaları yönünde tavsiyede bulunmuştu.
Altın tutarları bu hafta 2010'dan buyana en düşük seviyesine geriledi. Satış dalgası, ABD'nin bu sene ürem artırımına gideceği spekülasyonunun güçlenmesi ve buna bağlı olarak metalin ürem ödemesi yapmamasından ötürü diğer rakip yatırım araçları karşısında cazibesinin azalması ile birlikte derinleşiyor. Aynı zamanda, Çin analistlerin beklediğinden daha az altın alırken, dolar güçlenmeye devam ediyor.
Düşüşün süreceği tahmininde bulunan tek analist Currie değil. ABN Amro Bank NV'den Georgette Boele ve Societe Generale AG Robin Bhar da altının Aralık ayı nedeni ile 1,000 dolara yaklaşabileceğini düşünüyor. Para yöneticileri, ABD hükümetinin verileri açıklamaya başladığı 2006 yılından bu güne en düşük düzeyde net uzun altın pozisyonu tutuyor. Bloomberg Emtia Endeksi bu hafta 13 senenin en düşük seviyesine indi ve altın emtiadaki bu düşüşe öncülük etti.
Goldman'ın New York ofisinde emtia inceleme müdürü Currie, "Bu ortamda risk aşağı yönde eğilim gösteriyor," dedi ve "Altının bu yıl, emtia genelindeki daha geniş tabanlı görüşümüz de dikkate alındığında, 1,000 doların altında muamele görme olasılığı mevcut" şeklinde görüş bildirdi.


"Altın 1.000 doların altına inebilir konulu haberimizde Tokat Haberleri olarak sizlere Altın 1.000 doların altına inebilir ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Altın 1.000 doların altına inebilir ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0