ss
Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Yerine Gelen İsim Belli Oldu
Almanya'da Başbakan Angela Merkel, Hristiyan Demokrat Birlik Partisi Genel Başkanlığı vazifesini devretti. Annegret Kramp- Karrenbauer, Merkel'in koltuğunu devralarak CDU'nun yeni genel başkanı oldu.

 

Almanya'da iktidardaki Hristiyan Demokrat Birlik Partisinin (CDU) yeni genel başkanı Annegret Kramp-Karrenbauer oldu.

İLK TURDA YETERLİ OY ALINAMAYINCA SEÇİMLER İKİNCİ TURA KALDI

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in tekrar aday bulunmadığı CDU'nun Hamburg kentindeki 31. Genel Kurulu'nda umumi başkanlık için partinin Genel Sekreteri Annegret Kramp-Karrenbauer, eski Milletvekili Friedrich Merz ve Sağlık Bakanı Jens Spahn yarıştı.

Seçimlerin ilk turunda Kramp-Karrenbauer, 999 geçerli oyun 450'tepsi aldı, delegeler Merz'e 392 ve Jens Spahn'a da 157 rey verdi. Adayların hiçbirinin delege sayısının yarısından fazlasının oyunu alamaması sebebiyle seçimlerde ikinci tura geçildi.

KRAMP-KARRENBAUER, MERKEL'DEN SONRA 8. GENEL BAŞKAN OLDU

İlk turda en fazla oy sektör iki adayın yarıştığı ikinci turda Kramp-Karrenbauer, 999 geçerli oyun 517'tepsi alarak CDU'nun yeni umumi başkanı seçildi, Merz ise 482 oyda kaldı. Böylelikle Annegret Kramp-Karrenbauer, Merkel'den sonrasında CDU'nun 8. Umumi başkanı oldu.

Kramp-Karrenbauer, sonucun açıklanmasının arkasından sahneye çıkarak teşekkür hitabı yapmış oldu ve tebrikleri kabul etti.

18 yıl CDU Genel Başkanlığını yürüten Angela Merkel, ekim ayı nihayetinde genel başkanlık için yine aday olmayacağını ve bu yasama periyodu sonuna kadar başbakanlık görevini sürdüreceğini açıklamıştı.

 


"Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Yerine Gelen İsim Belli Oldu konulu haberimizde Tokat Haberleri olarak sizlere Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Yerine Gelen İsim Belli Oldu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Yerine Gelen İsim Belli Oldu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0