ss
AK Parti'nin MHP'ye Jest Yapacağı 5 Şehir Belli Oldu
31 Mart'ta yapılacak yerel seçimler öncesi adaylar dikkat çekici olurken, AK Parti'nin MHP'ye jest olarak aday çıkarmayacağı iller de konuşulmaya başlanmıştır. İddiaya bakılırsa bu iller, Kütahya, Erzincan, Kırşehir, Zonguldak ve Aydın olacak.

24 Haziran 2018 Genel Seçimlerine Cumhur İttifakı çatısı altında giren AK Parti ile MHP, 31 Mart 2019'da gerçekleştirilecek yerel seçimlerde de ittifak yapma kararı verdi. İttifak çerçevesinde seçimin kilit noktası olan üç büyük kent İstanbul, İzmir ve Ankara'dan MHP namzet çıkarmayacağını duyurmuş AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan MHP'nin bu adımına 'jestle' yanıt vereceklerini söylemişti.

AK Parti'nin geride bıraktığımız Kasım ayı arasında toplam 60 ilin adayını duyurmuştu. MHP ise bugün 9'u il 41'i ilçe olmak üzere toplam 50 belediye başkan adayını duyurdu. MHP daha ilkin de 5 ilin belediye başkan adaylarını duyurmuştu.

AK PARTİ'NİN JEST YAPACAĞI İLLER

Sözcü'de geçen habere bakılırsa; AK Parti ve MHP'nin duyurduğu listelere gore; AK Parti, sahip olduğu Kütahya, Erzincan ve Kırşehir'den namzet çıkarmadı. AK Parti, Bunlara ilave şekilde Cumhuriyet Halk Parisi'nin (CHP) elinde olan Zonguldak ve Aydın'dan namzet çıkarmadı. Listelere bakılırsa bundan sonraki dönemde AK Parti aday göstermediği zaman, üç şehirde MHP'ye jest yaparken kritik iki ilde de ittifak yaparak CHP'nin üstünlüğüne son vermiş olacak.

KRİTİK İKİ İL ZONGULDAK VE AYDIN

30 Mart 2014'ta meydana gelen yerel seçimlerde CHP'nin üstün olduğu Zonguldak ve Aydın'da AK Parti şimdilik aday çıkarmadı. MHP'nin aday çıkardığı bu şehirlerde Cumhur İttifakı'nın tek aday göstermesi halinde CHP'nin işi zora girecek. 2014 yerel seçim neticelerine gore Zonguldak'Şafak birinci parti şekilde gelen CHP, 26 bin 079 oyla toplam oyların yüze 39.9'unu toplamıştı. Buna yanıt sağlayan AK Parti, 25 bin 249 oyla yüzde 38.Altı; MHP, 11 bin 581 oyla yüzde 17.7 oy toplamıştı. Benzer halde olan Aydın'da ise CHP, 285 bin 148 oyla yüzde 43,8; AK Parti 189 bin 814 yüzde 29,2; MHP ise 140 bin 307 yüzde 21,altı'lık oy oranına haiz olmuştu.


"AK Parti'nin MHP'ye Jest Yapacağı 5 Şehir Belli Oldu konulu haberimizde Tokat Haberleri olarak sizlere AK Parti'nin MHP'ye Jest Yapacağı 5 Şehir Belli Oldu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda AK Parti'nin MHP'ye Jest Yapacağı 5 Şehir Belli Oldu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0