ss
ABD'den Türkiye'ye Getirilen 'Çingene Kızı' Ziyarete Açıldı
Uzun uğraşlar neticesinde Amerika'dan Türkiye'ye getirilen 'Çingene Kızı' mozaiği, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un da katılmış olduğu törenle Gaziantep'te ziyarete açıldı.

 

'Çingene Kızı' mozaiğinin ABD'den Gaziantep'e getirilen 12 parçası, Zeugma Mozaik Müzesi'nde Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un da katıldığı törenle ziyarete açıldı.

28 KASIM'DA TÜRKİYE'YE GETİRİLMİŞTİ

ABD Birleşik Devletleri'nden getirilen Çingene Kızı Mozaiği'nin 12 parçası, Gaziantep Zeugma Müzesi'nde görücüye çıktı. 28 Kasım'da Türkiye'ye getirilen mozaik şimdilik geçici sergide yer alacak, restorasyonunun peşinden büyük mozaikteki yerine yerleştirilecek.

1998 YILINDA ÇIKARILMIŞTI

'Çingene Kızı' aslen Zeugma Antik Kenti'nde 1998 yılındaki kazı emek harcamaları sırasında çıkarılan 300 metrekarelik mozaiğin minik bir parçası.

KAYIP PARÇALARIN YOLCULUĞU

Bakanlığın açıklamasında eserlerin iade sürecine ilişik de şu bilgilere yer verildi: "Amerika Birleşik Devletleri'nde meydana getirilen bilimsel incelemeler sonucunda mozaiklerin stilleri, renk nitelikleri, tesseraların (mozaik taşların her bir tanesi) tipleri açısından Zeugma mozaikleri ile uyuştuğu tespit edilmişti. Kültür ve Turizm Bakanlığı, bu araştırmanın bir gazetede yer alması üzerine Türkiye'nin Şikago Büyükelçiliği vesilesiyle üniversite yetkilileri ile görüşmelere başlandı.

Zeugma Kazısı Başkanı Prof. Dr. Kutalmış Görkay ve Harran Üniversitesinden Prof. Mehmet Önal'ın hazırladıkları ilmi analizler, üniversite yetkililerine sunuldu. Bu kültür varlıklarının bizim ülkemizde 19'uncu yüzyıldan bu yana devlet mülkü olduğunu ispatlayan hukuki raporlar ışığında konunun karşılıklı kazanım ilkesi ile çözülmesine karar verilmişti. Türkiye, 20 Kasım evveliyatına kadar Bowling Green Devlet Üniversitesi'nde sergilenen tarihi mirasına Bakanlığın hassas çalışmaları sonucunda 27 Kasım'da kavuştu."

İşte açılıştan kareler;


"ABD'den Türkiye'ye Getirilen 'Çingene Kızı' Ziyarete Açıldı konulu haberimizde Tokat Haberleri olarak sizlere ABD'den Türkiye'ye Getirilen 'Çingene Kızı' Ziyarete Açıldı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda ABD'den Türkiye'ye Getirilen 'Çingene Kızı' Ziyarete Açıldı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0