ss
ABD'den Rusya'ya sert uyarı!
ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Haley, ''Rusya uluslararası hukuku ihlal ediyor. Bu küstah eylem, uluslararası toplum tarafından kınanmalı ve hiç kabul edilmemeli.'' dedi.


Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Rus cenk gemilerinin, Kırım açıklarında Azak Denizi'nde Rusya kara sularını ihlal ettiği iddiasıyla Ukrayna cenk gemilerine ateş açmasının peşinden artan gerginlik üstüne acele toplandı.

 

Ancak Rusya, ''sınırlarının ihlali'' nedeni öne sürülerek toplantıya çağırdığı 15 üyeli konseyde gerekli olan 9 ülkenin desteğini alamadığı için toplantı, ''Azak Denizi'ndeki Rusya-Ukrayna gerginliği'' başlığı altında yapılmış oldu.

 

ABD'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Nikki Haley, İngiltere, Hollanda, Polonya ve İsveç adına yapmış olduğu açıklamada, Ukrayna'nın egemenliği ve toprak bütünlüğünü desteklediklerini belirterek, konseyin ''Rusya'nın provokasyonlarını, 'sınırlarının ihlali' başlığı altında değil, uygun bir gündem maddesi şekilde ele alacağını'' söylemiş oldu.

Rusya'nın hafta sonu "pervasızca" gerginliği artırdığını belirten Haley, ''Rusya'nın Ukrayna'nın Kerç Boğazı'ndan hukuki geçişini engellemesi, internasyonal hukuku ihlal ediyor. Bu küstah fiil, uluslararası camia tarafınca kınanmalı ve asla kabul edilmemeli.'' diye konuştu.

Rusya'nın BM Daimi Temsilci Yardımcısı Dmitry Polyanskiy ise Ukrayna'yı internasyonal hukuku ihlal etmekle suçladı.

Polyanskiy', ''Bu provokasyonun öncesinden organize ettiği oldukça aleni ve Batılı devletler destekledi.'' dedi.

Dmitry Polyanskiy, BMGK'nin ''Ukrayna'nın tehlikeli eylemlerinin sorumluluğunu" yüklenmemesi gerektiğini söylemiş oldu.


"ABD'den Rusya'ya sert uyarı! konulu haberimizde Tokat Haberleri olarak sizlere ABD'den Rusya'ya sert uyarı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda ABD'den Rusya'ya sert uyarı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0