ss
68 Yıllık Hayal Gerçek Oluyor! Salarha Tüneli'nde Sona Gelindi
Rize'nin şimal ve güneyini en kısa yoldan birbirine bağlayacak olan Salarha Tüneli'nde sona yaklaşılıyor. Tünel çalışmalarında ışığın görünmesine bir tüpte 480, öteki tüpte ise 680 metre kaldı.

 

Rize'nin 68 senelik düşsel olan ve tamamlandığında kentin kuzeyle güneyini en kısa güzergahtan birbirine bağlayarak ulaşımı kolaylaştıracak 2,9 kilometrelik çift tüplü Salarha Tüneli'nde sona yaklaşılıyor. Tünel çalışmalarında ışığın görünmesine bir tüpte 480, öteki tüpte ise 680 mt. Kaldı. Zeminin yumuşaklığı sebebiyle günde yaklaşık 1,5 mt. Kazı gerçekleştirilebilen tünelde önümüzdeki yıl fer görünecek.

Türkiye'nin engebeli ve en dik arazi yapısına sahip illerinden önde gelen ve kent merkezinin 3'de 1'i deniz dolgusuna inşa edilen Rize'de, dağ ile deniz arasına sıkışan şehir merkezini güneye açmak için emek verme başlatıldı. Kentin kuzeyle güneyini en kısa güzergahtan birbirine bağlamak için ilk olarak 1950'li yılların nihayetinde gündeme gelen Rize Güney Çevre Yolu, Dağbaşı Küçükçayır bağlantı alternatifleri ve Salarha Tüneli projesi hazırlandı.

İLK DELME İŞLEMİNE 2015 YILINDA BAŞLANDI

Proje ile 40 köy ve 2 beldeyi bünyesinde bulunduran ve kent içerisinden geçen 12 kilometrelik yolla erişilen Salarha Vadisi'ne, 2,9 kilometre uzunluğunda çift tüp tünel yapımı için 2015 yılı Ekim ayında ihaleyi alan İntekar firması tarafınca delme işlemine başlandı. Tünel Şefi Jeoloji Mühendisi Şafak Ataç'ın öncülüğünde 50 kişilik ekiple yürütülen emek verme da zeminin yumuşaklığı sebebiyle günde yaklaşık 1,5 mt. Tünel kazısı gerçekleştirilebiliyor. Rize il merkezinin kuzeyi ile güneyini birbirine bağlayacak olan tünel, Dalyan Mahallesi ile Dörtyol Köyü arasındaki 12 kilometrelik mesafeyi 2,9 kilometreye düşürecek. Rize'nin 68 senelik imgesel olan çift tüplü Salarha Tüneli'nde sona yaklaşılıyor. Tünel çalışmalarında ışığın görünmesine bir tüpte 480, diğer tüpte ise 680 mt. Kaldı. 91 milyon 694 bin liraya mal olacak tünel inşaatında gelecek yıl ışık görünecek.

"BİR DÖNEM BOLU DAĞI TÜNELİ KONUŞULURDU"

AK Parti Rize Milletvekili Muhammed Avcı, Salarha Tüneli ile ilgili açıklamalarda bulunmuş oldu. Avcı, 15 sene öncesine kadar ulaşım akslarını rahatlatan tünel projelerinin 'hayal' şekilde nitelendirildiğini söyledi. Avcı, Rize-Erzurum arasındaki 14,3 kilometre uzunluğundaki Ovit Tüneli'nin de bölgenin düşsel olduğuna dikkat çekti ve "Hatta Osmanlı'nın son dönemlerinde de konuşulduğuna dair belgeler var. Biz bir hayalimizi gerçekleştirmiş olduk. Bizim ülkemizde 14 kilometrelik tünellerin yapılmaktadır olması iyi mi bir devrimin gerçekleşmiş olduğunu bizlere gösteriyor. Bir dönem bu ülkede Bolu Dağı Tüneli konuşulurdu. O gün için 2,5-üç kilometrelik tüneller oldukca büyük işlerdi. Bugün ise hepimiz 14 kilometrelik bir tüneli açmış durumdayız. Bunu da AK Parti ve Recep Tayyip Erdoğan yardımıyla gerçekleştirdik" dedi.

"RİZE'Yİ İÇ BÖLGELERE TAŞIMIŞ OLACAĞIZ"

Rize şehir merkezinin çok yakın bir zamanda 2,9 kilometrelik çift tüplü bir tünele kavuşacağını ifade eden Avcı, Salarha tünelinde çalışmalarımız sık bir halde devam ettiğini belirterek "Bir tüpte ışığı görmemize 480 m. öteki tüpte ise 680 metrelik bir mesafe kaldı. İnşallah fazlaca yakın bir zaman dilimi içerisinde Salarha tünelini faaliyete geçireceğiz" müjdesini verdi. Avcı bu sayede hem Rize'nin kent trafiğini rahatlatmış aynı zamanda Rize merkezinin daha iç yerlere doğru taşınmış olacağını söylemiş oldu. "Özellikle çıkış bölgesi olan Dalyan'da bazı kamulaştırma sorunları var" diyen Avcı "Mahkeme kararlarının tesis edilmesini bekliyoruz. Mahkeme kararının ardından Güney Çevre Yolu ile beraber Salarha'yı tünel aracılığıyla Rize ile buluşturmuş olacağız" diye konuştu.


"68 Yıllık Hayal Gerçek Oluyor! Salarha Tüneli'nde Sona Gelindi konulu haberimizde Tokat Haberleri olarak sizlere 68 Yıllık Hayal Gerçek Oluyor! Salarha Tüneli'nde Sona Gelindi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 68 Yıllık Hayal Gerçek Oluyor! Salarha Tüneli'nde Sona Gelindi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0