ss
  • 30 Yıllık Bastoncunun Koç, Sığır ve Manda Boynuzlarını İşleyerek Yaptığı Selçuklu Motifli Bastonlar Kapış Kapış Satılıyor
30 Yıllık Bastoncunun Koç, Sığır ve Manda Boynuzlarını İşleyerek Yaptığı Selçuklu Motifli Bastonlar Kapış Kapış Satılıyor
Bitlis'in Ahlat ilçesinde baston ustası Refa Gökbulak babadan kalma mesleğini sürdürerek, Selçuklu kültürünü bastonlara yansıtıyor.

 

Bitlis'in Ahlat ilçesinde baston ustası Refa Gökbulak'ın yaptığı Selçuklu motifli ürünler, yoğun talep görüyor. Babadan kalma bastonculuk mesleğini yaklaşık 30 senedir atölyesinde sürdüren Gökbulak, kasaplardan topladığı koç, sığır ve manda boynuzlarını birtakım aşamalardan geçirdikten sonrasında bastona dönüştürüyor. Gökbulak, ürettiği bastonların üstündeki her bir figürün anlamı bulunduğunu söylemiş oldu.

EN ÇOK SELÇUKLU MOTİFLİ BASTONLAR İLGİ GÖRÜYOR

Satışa sunmuş olduğu bastonlardan en fazlaca Selçuklu motifli olanlarının yoğun ilgi gördüğünü anlatan Gökbulak, "Selçuklu yıldızı, kilim motifi, lale motifleri ve tezhip işlemeli bastonlar en fazlaca satış yaptığımız ve ürettiğimiz baston modelleridir." dedi.

SELÇUKLU KÜLTÜRÜNÜ BASTONLARLA YAŞATMAYA DEVAM EDİYORUZ

Gökbulak, Selçuklu motiflerini ilçedeki tarihi mekanlarda gördükten sonrasında bastona işlediğini belirterek, "Meslek hayatım boyunca baston gövdeleri üstüne işlediğimiz motif sayısı yüzün üstünde. Motiflerimiz bilhassa Selçuklu yıldızı, lale ve kilim motifi, ebru, rumi ve tezhip işleme ağırlıklı. Bunlar, bizi hepimiz meydana getiren değerlerimiz. Bin senedir bu topraklarda her türlü objede kullanılan motifler. Bizler de bu kültürü yine bastonlarımızda yaşatmaya devam ediyoruz." diye konuştu.

FİYATLAR DEĞİŞİKLİK GÖSTERİYOR

Baston fiyatlarının 120 liradan başladığını ifade eden Gökbulak, "Üç çeşit baston üretiyoruz. Birincisi, günlük yaşamda kullanıma yönelik. İkincisi, armağan amaçlı. Üçüncüsü de sanat değeri yüksek, önemli kişilere takdim edilen bastonlar. Bu ürünlerin fiyatları, işçilik ve motiflerine göre artmaktadır." ifadelerini kullandı.

30 senelik baston ustası Refa Gökbulak'ın yapmış olduğu bastonlar;


"30 Yıllık Bastoncunun Koç, Sığır ve Manda Boynuzlarını İşleyerek Yaptığı Selçuklu Motifli Bastonlar Kapış Kapış Satılıyor konulu haberimizde Tokat Haberleri olarak sizlere 30 Yıllık Bastoncunun Koç, Sığır ve Manda Boynuzlarını İşleyerek Yaptığı Selçuklu Motifli Bastonlar Kapış Kapış Satılıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 30 Yıllık Bastoncunun Koç, Sığır ve Manda Boynuzlarını İşleyerek Yaptığı Selçuklu Motifli Bastonlar Kapış Kapış Satılıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0