ss
20 Yıllık Rüya Gerçek Oldu: Türkiye Uzay Ajansı Kuruldu
Türkiye'nin uzay macerası, hayal olmaktan çıkıp ete kemiğe büründü. Yaklaşık 20 yıldır Türkiye gündeminde olan Türkiye Uzay Ajansı kuruldu.

Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan'ın açıklamış olduğu fiil planında yer alan Türkiye Uzay Ajansı için geri sayım sonlandı. Türkiye Uzay Ajansı kuruldu.

MALİ ÖZERKLİĞE VE ÖZEL BÜTÇEYE SAHİP OLACAK

Ajansın müessese, vazife ve yetkilerine ilişkin usul ve esasları düzenleyen 13 maddelik Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi, Resmi Gazete'de yayımlandı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı olacak Türkiye Uzay Ajansı, yönetimsel, mali özerkliğe ve hususi bütçeye sahip olacak. Ajans, Milli Uzay Programı'nı hazırlayacak ve hayata geçirmek için faaliyetler yürütecek, Türkiye'nin uzaydaki hak ve menfaatini koruyacak. Ajansta uzaya fırlatılan nesnelerin kayıtları tutulacak ve bu nesnelerin uluslararası tescil işlemleri ajans vasıtasıyla gerçekleştirilecek. Ticari, bilimsel ve araştırma-geliştirme amaçlı feza operasyonları ile insanlı veya insansız uzaya erişim çalışmalarını yürütecek ajans, uzay ve hava vasıtası tasarlayabilecek. TÜBİTAK UZAY'ın gelirinin yüzde 20'si ajansa aktarılacak. Ajans, yabancı personel de çalıştırabilecek. Havacılık ve Uzay Teknolojileri Genel Müdürlüğü ise kapatılacak.

"TÜRKİYE'NİN MİLLİ ÇIKARLARINI GÖZETECEK"

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, bakanlığının alakalı kuruluşu olan Türkiye Uzay Ajansını anlattı. Ajansın feza teknolojileri ile ilgili politika ve strateji belirleyeceğini kaydeden Bakan Varank, "Bu kurum, dışa bağımlı olmayan rekabetçi bir sanayinin geliştirilmesine zemin hazırlayacak. Türkiye'nin milli çıkarlarını uzayda da gözetecek" dedi.

UZAY SANAYİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ VE GELİŞTİRİLMESİ İÇİN KURULDU

Bakan Varank, "Uzay sanayinin güçlendirilmesi, feza teknolojileri sahasında bilimsel alt yapıların ve insan kaynağının geliştirilmesi, kapasite ve yeteneklerin daha da artırılması için Türkiye Uzay Ajansı'nı kurduk" ifadelerini kullandı.

Uzay piyasasının gelişim göstermesi sebebiyle uzay ve havacılık dalında Türkiye'de oluşan kapasiteyi verimli bir şekilde kullanması için koordinasyon sağlayacak ve denetleyecek bir yapıya ihtiyaç bulunduğunu kaydeden Varank, "Bu kuruluş, uzay teknolojileri konusunda belirlenen temel politika ve stratejilerinin netice odaklı uygulanmasını sağlayacak" diye konuştu.


"20 Yıllık Rüya Gerçek Oldu: Türkiye Uzay Ajansı Kuruldu konulu haberimizde Tokat Haberleri olarak sizlere 20 Yıllık Rüya Gerçek Oldu: Türkiye Uzay Ajansı Kuruldu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 20 Yıllık Rüya Gerçek Oldu: Türkiye Uzay Ajansı Kuruldu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0