Yükleniyor ..
Safatv

EYT YASASI SON HABER | EYT MÜJDELİ HABER| EYT SON YORUMLAR

1 hafta önce086
EYT YASASI SON HABER | EYT MÜJDELİ HABER| EYT SON YORUMLAR

Son dakika eyt yasası çıkacak mı? 2018 ve EYT müjdeli haber bekleyen vatandaşlar her gün bu konu ile ilgili son gelişmeleri merak ediyor ve bununla ilgli araştırmalarda bulunuyorlar.  Peki EYT son durum nedir, EYT müjdeli haber, EYT son dakika haberleri. İşte detaylar… EYT İLE İLGİLİ SON GELİŞMELER İÇİN TIKLAYINIZ EYT’li SSK’lıların emekliliği  Emeklilikte yaşa takılan SSK’lıların 4447 sayılı kanun […]

Son dakika eyt yasası çıkacak mı? 2018 ve EYT müjdeli haber bekleyen vatandaşlar her gün bu konu ile ilgili son gelişmeleri merak ediyor ve bununla ilgli araştırmalarda bulunuyorlar.  Peki EYT son durum nedir, EYT müjdeli haber, EYT son dakika haberleri. İşte detaylar…

EYT İLE İLGİLİ SON GELİŞMELER İÇİN TIKLAYINIZ

EYT’li SSK’lıların emekliliği 

Emeklilikte yaşa takılan SSK’lıların 4447 sayılı kanun öncesi hakları verilirse 3 seçenekle emekli olmaları mümkün olabilecek. 

Buna göre, kadın ise 50, erkek ise 55 yaşını doldurmuş olması ve en az 5000 gün veya, kadın ise 50, erkek ise 55 yaşını doldurmuş olması, 15 yıldan beri sigortalı bulunması ve en az 3600 gün yahut, kadın ise 50, erkek ise 55 yaşını doldurmuş olmakla beraber, kadın ise 20 erkek ise 25 yıldan beri sigortalı bulunması ve en az 5000 gün, malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemiş olması gerekecek. 

http://cdn2.admatic.com.tr/showad/showad.js

EYT’li memurların emekliliği 

Emeklilikte yaşa takılan emekli Emekli Sandığı iştirakçilerine 4447 sayılı kanun öncesi hakları verilirse; kadın iştirakçilerden 20, erkek iştirakçilerden 25 fiili hizmet yılını dolduranların istekleri üzerine emekli aylığı bağlanabilir. 

Stajyer ve çıraklar EYT’den emekli olabilirler mi? 

Çıraklık ve stajerlik geçen sigortalılık sürelerinde malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi kesilmediğinden emeklilik başlangıcından sayılmıyor. Dolayısıyla EYT yasası çıksa bile 8 Eylül 1999 tarihinden önce sadece çıraklık-staj sigortası bulunanlar bu yasadan faydalanamaz. Faydalanmak için bir gün bile olsa belirtilen tarihten önce uzun vadeli sigorta kollarına tabi primin bulunması gerekmektedir.Çalışması olan ve tüm sigorta kollarına tabi(işçi-memur-sözleşmeli-esnaf-sanatkar-şirket ortağı) çalışanları kapsayacak. Bu bağlamda normal SSK’lı işe başlama belirtilen tarihten sonra olduğundan EYT kapsamına girmeniz mümkün değil.58 yaş ve 7 bin gün primle emeklilik hakkını kazanmak mümkün. 

EYT’li Bağ-Kur’luların emekliliği 

Emeklilikte yaşa takılan Bağ-kur sigortalılarına belirten kanun öncesi hakları verilirse; Bağ-kur’lu kadınlar 20, erkekler ise 25 fiili hizmet yılını (9000 gün) dolduranlar emekli aylığı bağlanabilir. 

2008’de EYT mağdurları oluşmaması için titiz davranıldı 

20008 yılında sosyal güvenlik sistemiyle ilgili olarak emeklilik şartları dahil olmak üzere cumhuriyet tarihimizin en köklü düzenlemeleri yapılmıştı. Bu düzenlemeler yapılırken mevcut çalışanların emeklilik şartlarına ‘yaş’ engeli gibi hiçbir zorlaştırıcı şart getirilmemesine, çalışanların mağdur edilmemesine hassasiyetle davranıldı.Bu konuda çıkarılan kanun maddelerininm yürürlülük tarihleri esas alınarak “30 Nisan 2008” tarihi baz alınarak düzenleme yapılmıştı. Buna göre belirtilen tarihten önce, bir gün bile çalışanın emeklilik şartları zorlaştırılmadı, yaş engeli de konulmadı.Böylece mevcut çalışanların müktesep hakları korunmuştu. 30 Nisan 2008 tarihinden sonra ilk defa işe girecek olanların ise tam 2035 yılından sonra emeklilik primlerini dolduracağı tarihe göre emeklilik yaşı yükseltildi.  

TBMM’DEKİ EYT TEKLİFİ İLE EMEKLİ MAAŞLARI KATLANACAK

Tüketici Başvuru Merkezi (TBM) Sosyal Güvenlik Komisyonu Başkanı Ali Duman, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için TBMM’ye sunulan yasa teklifi kapsamında, önceki emekli maaşlarını iki katına çıkaracak düzenleme teklifinin de bulunduğunu savundu.

Duman, Türkiye’deki 12.3 milyon dolayındaki emeklinin önemli bir bölümünün maaş tutarları taban aylık düzeyinde bulunduğunu belirtti ve ekledi:
“1999 ve 2008 yıllarında değişen Kanunla, aylık bağlama oranlarının (ABO) düşürülmesinden ötürü, önemli sayıda emekli düşük aylık alıyor. Aylık Bağlama Oranı hesaplamasında kullanılan formül nedeniyle, 08.09.1999 öncesi SGK girişi olup emekliliğe yetecek 5000 ile 5975 günlük hizmeti tamamlamış ama hizmet süreleri artsın diye asgari ücret düzeyinde çalışmaya devam edenlere düşük emekli aylığı bağlandı. Çünkü 1999 yılı ve 2008 yıllarında çıkartılan yasalarla aylık bağlama oranları düştüğü için  fazla çalışmadan kaynaklı prim ödeme gün sayısı arttığı halde emekli maaşlarının da artması gerekirken, aksine düşüyor. Açıkça söylemek gerekirse, böylesine bir uygulama dünya ülkelerinin hiçbirinde benzerine rastlanmayacak şekilde vatandaş aleyhine farklılık oluşturuyor.”

1999 yılı öncesinde geçerli olan ABO ile günümüzde geçerli olan oranlara bakıldığında neredeyse emekli maaşlarının yarıya indiğini belirten Duman,

– 2018 yılı için belirlenen asgari ücretin 2 bin 30 lira olduğunu,
– asgari ücretle çalışırken emekliye ayrılanların aylıklarının 1,000 liranın altında kaldığını,
– Cumhurbaşkanlığı’nın 100 günlük planlamasında ise düşük olan emekli maaşlarının ancak 1,000 liraya ulaşabileceğini,
– ülkemiz koşullarında bilhassa büyük şehirlerde kira bedellerinin 1.5 emekli aylığının üstünde olduğunu ifade etti.

Duman, teklifin yasalaşması halinde ise;

– 1999 ve 2008 yıllarında emekli aylık oranlarını belirleyen ilgili yasa maddesinin yürürlükten kaldırılması ve/veya  yeniden düzenlenmesi söz konusu olacağından,
– taban aylık düzeyinde maaş alan emeklilerin, aylıklarının ortalama iki katına çıkmasıyla barınma ve gıda gibi en temel ihtiyaçların en azından rahatça karşılanabileceğine,
– şu an itibariyle genel ortalamaya bakıldığında ülkemiz nüfusunun yüzde 15’ini, seçmen nüfusunun ise yüzde 20’sini oluşturan emeklilerin ekonomik olarak daha rahat ve huzur içinde bir hayat sürebileceğini belirtti ve ekledi: Bir gün emekli olabilmek hayaliyle halen çalışmaya devam eden 20 milyondan fazla vatandaşımıza ve çalışma hayatı son bulduğu halde yaşa takılan vatandaşlarımıza da Ekim ayı itibariyle TBMM komisyon gündemine alınan bu yasa teklifi umut oldu. Toplumumuzun göz ardı edilemez bir değeri olan emeklilerimizi ve toplamda 33 milyonu etkileyecek bu yasa teklifiyle ilgili TBMM’nin alacağı karar, kamuoyunca yakından takip ediliyor.”

“BİR ÇALIŞMAMIZ YOK”

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, emeklilikte yaşa takılanlar konusunda bir açıklama yaptı. Muş, “Konuyla alakalı AK Parti Grubu olarak bir çalışmamız yok.” cümlesini kurdu.

“BU KONUDA HERHANGİ BİR DEĞİŞİKLİK SÖZ KONUSU DEĞİL” 

Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili bir gündem olup olmadığının sorulması sonrasında konuşan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Bu konu kabinenin gündeminde yok. Tabi ki Meclis ayağı ayrı bir konu. Hükümet nazarından bakıldığında konu bugün de gündeme gelmedi, bu konuda herhangi bir değişiklik söz konusu değil” dedi. 

 

Kaynak: TGRT Haber

Paylaş Paylaş
fyurdakul
fyurdakul

EYT YASASI SON HABER | EYT MÜJDELİ HABER| EYT SON YORUMLAR konulu haberimizde Safatv olarak sizlere EYT YASASI SON HABER | EYT MÜJDELİ HABER| EYT SON YORUMLAR ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda EYT YASASI SON HABER | EYT MÜJDELİ HABER| EYT SON YORUMLAR ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?